TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T15B97A
MS27466T15B97A picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T15B97A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN
Datasheet Download
MS27466T15B97A.pdf
Availability of MS27466T15B97A
QUANTITY
MS27466T15B97A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T15B97A
Internal Part NumberEIS-MS27466T15B97A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T15B97A
Related LinksMS27466, MS27466T15B97A Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T15B97A Details Description
Related parts for MS27466T15B97A
THERMAL PAD TO-220 .007" SP400 datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYS 12BIT 20-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 1:1:100 15A SMD datasheet.pdf
RES 130 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.3A 63 MOHM SMD datasheet.pdf