Pulse Electronics Corporation PG0155.102NLT
PG0155.102NLT picture photo
Mfg. Part Number
PG0155.102NLT
Brief Description
FIXED IND 1UH 14A 5.8 MOHM SMD
Datasheet Download
PG0155.102NLT.pdf
Availability of PG0155.102NLT
QUANTITY
PG0155.102NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0155.102NLT
Internal Part NumberEIS-PG0155.102NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0155NL
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating14A
Current - Saturation21.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.433" L x 0.410" W (11.00mm x 10.40mm)
Height - Seated (Max)0.142" (3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0155.102NLT
Related LinksPG0155, PG0155.102NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0155.102NLT Details Description
Related parts for PG0155.102NLT
FOOT CYLINDRICAL 0.827" DIA BLK datasheet.pdf
RES SMD 0.004 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 243 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
3M 4910 VHB 1.5" SQ - 100/PACK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE BOLT-IN datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf