AVX Corporation 12101C684KAZ2A
12101C684KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
12101C684KAZ2A
Brief Description
CAP CER 0.68UF 100V X7R 1210
Datasheet Download
12101C684KAZ2A.pdf
Availability of 12101C684KAZ2A
QUANTITY
12101C684KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101C684KAZ2A
Internal Part NumberEIS-12101C684KAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.090" (2.29mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101C684KAZ2A
Related Links12101C6, 12101C684KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101C684KAZ2A Details Description
Related parts for 12101C684KAZ2A
IC GATE XOR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
POWER STRIP 70" 15A 10OUT 6'C datasheet.pdf
CONN HEADER SPRING 16POS SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 11.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf