ST SM15T24CAY
SM15T24CAY picture photo
Mfg. Part Number
SM15T24CAY
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 20.5VWM 42.8VC SMC
Datasheet Download
SM15T24CAY.pdf
Availability of SM15T24CAY
QUANTITY
SM15T24CAY Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15T24CAY
Internal Part NumberEIS-SM15T24CAY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSM15TY View All Specifications
Product Training ModulesAutomotive Grade Transistors and Discretes
Featured ProductLifePlus ED Series of Solid-State Relays
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, SM15TY, TRANSIL™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20.5V
Voltage - Breakdown (Min)22.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)234A (8/20µs)
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM15T24CAY
Related LinksSM15T, SM15T24CAY Datasheet, ST Distributor
SM15T24CAY Details Description
Related parts for SM15T24CAY
IC FPGA 138 I/O 208QFP datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 2.3V CMOS 4SOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.8A 240VAC ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 310MA 1.55 OHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
MINIFIT 12CKT PLUG HSG WEARS V0 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS datasheet.pdf