AVX Corporation 12101J100CBTTR
12101J100CBTTR picture photo
Mfg. Part Number
12101J100CBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 10PF 100V 1210
Datasheet Download
12101J100CBTTR.pdf
Availability of 12101J100CBTTR
QUANTITY
12101J100CBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101J100CBTTR
Internal Part NumberEIS-12101J100CBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.119" L x 0.098" W (3.02mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101J100CBTTR
Related Links12101J1, 12101J100CBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101J100CBTTR Details Description
Related parts for 12101J100CBTTR
RES 1.5K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL POT 100K 2CH 20TSSOP datasheet.pdf
IC ADC DUAL 12BIT 80MSPS 64QFN datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 2.5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
PREMIUM VGA CONNECTION CABLE datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.16A 110 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1.7A AXIAL datasheet.pdf