Abracon Corporation AIUR-05-330K
AIUR-05-330K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-05-330K
Brief Description
FIXED IND 33UH 1A 92 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-05-330K.pdf
Availability of AIUR-05-330K
QUANTITY
AIUR-05-330K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-05-330K
Internal Part NumberEIS-AIUR-05-330K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-05.pdfAIUR-05.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-05
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±10%
Current Rating1A
Current - Saturation1.3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)92 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 2.52kHz
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-05-330K
Related LinksAIUR-0, AIUR-05-330K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-05-330K Details Description
Related parts for AIUR-05-330K
RES 75 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.4 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIDE GAP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK FUSE HOLDER datasheet.pdf
IC RTC PHANTOM PAR 168-BGA datasheet.pdf
CONN HDR 16POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf