AVX Corporation 12101J1R8CBTTR
12101J1R8CBTTR picture photo
Mfg. Part Number
12101J1R8CBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 1.8PF 100V 1210
Datasheet Download
12101J1R8CBTTR.pdf
Availability of 12101J1R8CBTTR
QUANTITY
12101J1R8CBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101J1R8CBTTR
Internal Part NumberEIS-12101J1R8CBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.119" L x 0.098" W (3.02mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101J1R8CBTTR
Related Links12101J1, 12101J1R8CBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101J1R8CBTTR Details Description
Related parts for 12101J1R8CBTTR
IDC CABLE - MKR50K/MC50M/MCF50K datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 100V 2A DPAK datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GRN/YLW DIFF datasheet.pdf
FUSE RENEWABLE CLASS H 200A 250V datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON MODE SS21V datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 1 UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf