AVX Corporation 12101J2R0CBTTR
12101J2R0CBTTR picture photo
Mfg. Part Number
12101J2R0CBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 2PF 100V 1210
Datasheet Download
12101J2R0CBTTR.pdf
Availability of 12101J2R0CBTTR
QUANTITY
12101J2R0CBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101J2R0CBTTR
Internal Part NumberEIS-12101J2R0CBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.0pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.119" L x 0.098" W (3.02mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101J2R0CBTTR
Related Links12101J2, 12101J2R0CBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101J2R0CBTTR Details Description
Related parts for 12101J2R0CBTTR
FUSE CERAMIC 800MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 835 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf