AVX Corporation 12101U130JAT2A
12101U130JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12101U130JAT2A
Brief Description
CAP CER 13PF 100V NP0 1210
Datasheet Download
12101U130JAT2A.pdf
Availability of 12101U130JAT2A
QUANTITY
12101U130JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101U130JAT2A
Internal Part NumberEIS-12101U130JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance13pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101U130JAT2A
Related Links12101U1, 12101U130JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101U130JAT2A Details Description
Related parts for 12101U130JAT2A
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 100V 320MA 6SMD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 300V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 10V X7R 0508 datasheet.pdf
2442B46 CUT OFF PUNCH datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER 5.2MM WHITE datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 1.5W 2% AXIAL datasheet.pdf