AVX Corporation 12101U620JAT2A
12101U620JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12101U620JAT2A
Brief Description
CAP CER 62PF 100V NP0 1210
Datasheet Download
12101U620JAT2A.pdf
Availability of 12101U620JAT2A
QUANTITY
12101U620JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101U620JAT2A
Internal Part NumberEIS-12101U620JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance62pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101U620JAT2A
Related Links12101U6, 12101U620JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101U620JAT2A Details Description
Related parts for 12101U620JAT2A
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 56MH .5A VERT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 5.6A 11 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf