Crystek Corporation CVCO55BE-1550-1650
CVCO55BE-1550-1650 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55BE-1550-1650
Manufacturer
Product Category
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
Brief Description
OSC VCO 1550-1650MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55BE-1550-1650.pdf
Availability of CVCO55BE-1550-1650
QUANTITY
CVCO55BE-1550-1650 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55BE-1550-1650
Internal Part NumberEIS-CVCO55BE-1550-1650
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Controlled Oscillators (VCO) Selection Techniques Overview
RoHS InformationCVCO55 Certificate of Compliance
Featured ProductVoltage Controlled Oscillators
Standard Package5
Category Crystals and Oscillators
FamilyVCOs (Voltage Controlled Oscillators)
SeriesCVCO55
PackagingCut Strip
Frequency Range1550 ~ 1650MHz
Frequency - Center1600MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 4.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max20mA
Kvco (MHz/V)1
Power (dBm)3 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-102
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55BE-1550-1650
Related LinksCVCO55BE-, CVCO55BE-1550-1650 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55BE-1550-1650 Details Description
Related parts for CVCO55BE-1550-1650
RES 681 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 7.6UH 2.08A 62.4 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 25A 600V CERAM BODY CSA datasheet.pdf
MODEM PCB MOUNTING DUAL BAND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
HEATSINK ALUM ANOD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 25LGA datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 50W datasheet.pdf