AVX Corporation 12101U8R2CAT2A
12101U8R2CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12101U8R2CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.2PF 100V NP0 1210
Datasheet Download
12101U8R2CAT2A.pdf
Availability of 12101U8R2CAT2A
QUANTITY
12101U8R2CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101U8R2CAT2A
Internal Part NumberEIS-12101U8R2CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101U8R2CAT2A
Related Links12101U8, 12101U8R2CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101U8R2CAT2A Details Description
Related parts for 12101U8R2CAT2A
IC FILTER UNIV RC QUAD LN 20SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
BOARD REF DES MPC8377 REV 2.1 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X5R 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100VQFP datasheet.pdf
LOGIC AHCT STD SO-14 datasheet.pdf
IC BATT OV PROT LI-ION 8WSON datasheet.pdf
SUB-ASSEMBLY,BASE PLATE datasheet.pdf
CELLULAR ROUTER US CANADA WR44 datasheet.pdf
IND,PWR,1.5UH,20%,DRI,SMT NPB datasheet.pdf