AVX Corporation 12102C471KAT2A
12102C471KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12102C471KAT2A
Brief Description
CAP CER 470PF 200V X7R 1210
Datasheet Download
12102C471KAT2A.pdf
Availability of 12102C471KAT2A
QUANTITY
12102C471KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12102C471KAT2A
Internal Part NumberEIS-12102C471KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12102C471KAT2A
Related Links12102C4, 12102C471KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12102C471KAT2A Details Description
Related parts for 12102C471KAT2A
IC TXRX 16BIT TRI-ST 56BGA datasheet.pdf
BEAD FERRITE ARRAY 68 OHM 0504 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
PRODUCTION CLEAN&FINISH DISC 8" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
PWR MOD IGBT4 1200V 700A SP6 datasheet.pdf
CGRID VT BKWY HDR TIN 22CKT (240 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
4,7UF 100V 5X11 datasheet.pdf