AVX Corporation 12102U120KAT2A
12102U120KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12102U120KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 200V NP0 1210
Datasheet Download
12102U120KAT2A.pdf
Availability of 12102U120KAT2A
QUANTITY
12102U120KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12102U120KAT2A
Internal Part NumberEIS-12102U120KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12102U120KAT2A
Related Links12102U1, 12102U120KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12102U120KAT2A Details Description
Related parts for 12102U120KAT2A
RES SMD 12.4 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
RELAY SSR 3PH 35A 24VDC DIN MT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 1K OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CABLE CLIP WITH REVET datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 10SKT CRIMP datasheet.pdf
SPEAKER SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1W DO213AB datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 25V 3528 datasheet.pdf