AVX Corporation 12102U121JAT2A
12102U121JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12102U121JAT2A
Brief Description
CAP CER 120PF 200V NP0 1210
Datasheet Download
12102U121JAT2A.pdf
Availability of 12102U121JAT2A
QUANTITY
12102U121JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12102U121JAT2A
Internal Part NumberEIS-12102U121JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12102U121JAT2A
Related Links12102U1, 12102U121JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12102U121JAT2A Details Description
Related parts for 12102U121JAT2A
FUSE CERM 600MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND DIFF 2INP 8SOIC datasheet.pdf
MCU 8BIT 8032 64KB FLASH 80-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 8.06KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
MALE SCREWLOCK ASSMBLY CAD datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 5.17K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf