AVX Corporation 12102U201JAT2A
12102U201JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12102U201JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 200PF 200V NP0 1210
Datasheet Download
12102U201JAT2A.pdf
Availability of 12102U201JAT2A
QUANTITY
12102U201JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12102U201JAT2A
Internal Part NumberEIS-12102U201JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12102U201JAT2A
Related Links12102U2, 12102U201JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12102U201JAT2A Details Description
Related parts for 12102U201JAT2A
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 267MHZ 516BGA datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
COUPLER 3DB 90DEG 250-500MHZ datasheet.pdf
TRIM KIT FOR RAMP TRIM datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIAC 800V 4A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SMB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf