AVX Corporation 12102U271FAT9A
12102U271FAT9A picture photo
Mfg. Part Number
12102U271FAT9A
Brief Description
CAP CER 270PF 200V NP0 1210
Datasheet Download
12102U271FAT9A.pdf
Availability of 12102U271FAT9A
QUANTITY
12102U271FAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12102U271FAT9A
Internal Part NumberEIS-12102U271FAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
SeriesU
PackagingBulk
Capacitance270pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12102U271FAT9A
Related Links12102U2, 12102U271FAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12102U271FAT9A Details Description
Related parts for 12102U271FAT9A
ADAPTER KIT SMD ICE200 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 8A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
800 TB SOCKET PIN STRIP datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
GT 12C 6#12 6#16 SKT PLUG datasheet.pdf
400 MHz to 6 GHz Broadband Quadrature Modulator IC datasheet.pdf