AVX Corporation 12102U4R7BAT2A
12102U4R7BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12102U4R7BAT2A
Brief Description
CAP CER 4.7PF 200V NP0 1210
Datasheet Download
12102U4R7BAT2A.pdf
Availability of 12102U4R7BAT2A
QUANTITY
12102U4R7BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12102U4R7BAT2A
Internal Part NumberEIS-12102U4R7BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12102U4R7BAT2A
Related Links12102U4, 12102U4R7BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12102U4R7BAT2A Details Description
Related parts for 12102U4R7BAT2A
CONN MOD 2POS MALE SMD datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 200-240V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 2.420" (61.47mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SPACER CIRCULAR GEN PURP 0.090" datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 4A TP-FA datasheet.pdf