AVX Corporation 12103D106MAT2A
12103D106MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12103D106MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 25V X5R 1210
Datasheet Download
12103D106MAT2A.pdf
Availability of 12103D106MAT2A
QUANTITY
12103D106MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12103D106MAT2A
Internal Part NumberEIS-12103D106MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12103D106MAT2A
Related Links12103D1, 12103D106MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12103D106MAT2A Details Description
Related parts for 12103D106MAT2A
BLADE SLOTTED 6.5MM 5.51" datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 104MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
RJI CAB IP20/M12 4XAWG 22/7TR datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17D OLIVE datasheet.pdf
JT 6C 6#22D PIN PLUG datasheet.pdf
20000UF 25V 35X143 85C ST datasheet.pdf