AVX Corporation 12103D475KAT2A
12103D475KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12103D475KAT2A
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 1210
Datasheet Download
12103D475KAT2A.pdf
Availability of 12103D475KAT2A
QUANTITY
12103D475KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12103D475KAT2A
Internal Part NumberEIS-12103D475KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12103D475KAT2A
Related Links12103D4, 12103D475KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12103D475KAT2A Details Description
Related parts for 12103D475KAT2A
RES SMD 49.9OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 3.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A TO262-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 525V 10A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 115VAC TERM datasheet.pdf
OSC XO 26.6649MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf