AVX Corporation 12105A122GAT2A
12105A122GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12105A122GAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 50V NP0 1210
Datasheet Download
12105A122GAT2A.pdf
Availability of 12105A122GAT2A
QUANTITY
12105A122GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12105A122GAT2A
Internal Part NumberEIS-12105A122GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12105A122GAT2A
Related Links12105A1, 12105A122GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12105A122GAT2A Details Description
Related parts for 12105A122GAT2A
POT 1M OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 487 I/O 676FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 610MA 455 MOHM datasheet.pdf
RES 0.121 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 400VAC Y5V RDL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS .100 L.104 datasheet.pdf