AVX Corporation 12105C104JAT2A
12105C104JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12105C104JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
12105C104JAT2A.pdf
Availability of 12105C104JAT2A
QUANTITY
12105C104JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12105C104JAT2A
Internal Part NumberEIS-12105C104JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12105C104JAT2A
Related Links12105C1, 12105C104JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12105C104JAT2A Details Description
Related parts for 12105C104JAT2A
IC DETECTOR VOLT 5.2V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 8A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
IC MUX SD/SDIO/MMC 2PORT 24-MLP datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 560VDC RAD datasheet.pdf
VARISTOR 16V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT SKT datasheet.pdf