AVX Corporation 12105C105KAT2A
12105C105KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12105C105KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
12105C105KAT2A.pdf
Availability of 12105C105KAT2A
QUANTITY
12105C105KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12105C105KAT2A
Internal Part NumberEIS-12105C105KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.090" (2.29mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12105C105KAT2A
Related Links12105C1, 12105C105KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12105C105KAT2A Details Description
Related parts for 12105C105KAT2A
CONN HEADER .156 VERT 2POS TIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG GRN/YEL 100' datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.5V 25MA 18-JDIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
LOCFIELD ANTENNA SMA FCC datasheet.pdf
TFIT POLY MOLDED P datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 700V AXIAL datasheet.pdf