AVX Corporation 12105C475K4T2A
12105C475K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
12105C475K4T2A
Brief Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
12105C475K4T2A.pdf
Availability of 12105C475K4T2A
QUANTITY
12105C475K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12105C475K4T2A
Internal Part NumberEIS-12105C475K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12105C475K4T2A
Related Links12105C4, 12105C475K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12105C475K4T2A Details Description
Related parts for 12105C475K4T2A
MMIC AMP 2.9GHZ SOT-363 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 6NS 100TQFP datasheet.pdf
JPT RCPT SEAL ON WIRE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6 OHM 5% 500W datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 11.56MM datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
FIBER DOME CLOSURE 654X306MM datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
750 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS datasheet.pdf