ITT Cannon, LLC CA3106E24-5PBF80A176
CA3106E24-5PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-5PBF80A176
Brief Description
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E24-5PBF80A176.pdf
Availability of CA3106E24-5PBF80A176
QUANTITY
CA3106E24-5PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-5PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-5PBF80A176
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert24-5
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-5PBF80A176
Related LinksCA3106E24-, CA3106E24-5PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-5PBF80A176 Details Description
Related parts for CA3106E24-5PBF80A176
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 22POS 0.156 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 3V 20% 0805 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
SSM2319 EVALUATION BOARD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 100K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC BATT CELL BALANCE 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf