AVX Corporation 12105C475M4T2A
12105C475M4T2A picture photo
Mfg. Part Number
12105C475M4T2A
Brief Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
12105C475M4T2A.pdf
Availability of 12105C475M4T2A
QUANTITY
12105C475M4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12105C475M4T2A
Internal Part NumberEIS-12105C475M4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12105C475M4T2A
Related Links12105C4, 12105C475M4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12105C475M4T2A Details Description
Related parts for 12105C475M4T2A
IC PAR-IN PLL FREQ SYNTH 28-SOIC datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
BLADE/CUTTER REPLACEMENT KT45 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 180POS T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 34 POS datasheet.pdf
DC/DC CONV 0.5-5.4V 140W 144BGA datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf