Vishay/Dale RN55E2263BB14
RN55E2263BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2263BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 226K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2263BB14.pdf
Availability of RN55E2263BB14
QUANTITY
RN55E2263BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2263BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E2263BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2263BB14
Related LinksRN55E2, RN55E2263BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2263BB14 Details Description
Related parts for RN55E2263BB14
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 66MHZ 16SOIC datasheet.pdf
SL 5.08/04/135 3.2SN OR datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 194MA 2.23 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
GBX 2-PAIR BP PWR ASSY datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL datasheet.pdf
FUSE CANADIAN D TYPE 250V TIME datasheet.pdf