AVX Corporation 12105E104MAT2A
12105E104MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12105E104MAT2A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U 1210
Datasheet Download
12105E104MAT2A.pdf
Availability of 12105E104MAT2A
QUANTITY
12105E104MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12105E104MAT2A
Internal Part NumberEIS-12105E104MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12105E104MAT2A
Related Links12105E1, 12105E104MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12105E104MAT2A Details Description
Related parts for 12105E104MAT2A
IC DAC 8BIT OCTAL W/SD 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU USB OTP-16K-QFN28 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
BLZ 5.08/16 SN SW datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY FO OUTDDOR, MM, S datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf