AVX Corporation 12105G106ZAT2A/500
12105G106ZAT2A/500 picture photo
Mfg. Part Number
12105G106ZAT2A/500
Brief Description
CAP CER 10UF 50V Y5V 1210
Datasheet Download
12105G106ZAT2A/500.pdf
Availability of 12105G106ZAT2A/500
QUANTITY
12105G106ZAT2A/500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 12105G106ZAT2A/500
Internal Part NumberEIS-12105G106ZAT2A/500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12105G106ZAT2A/500
Related Links12105G106, 12105G106ZAT2A/500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
12105G106ZAT2A/500 Details Description
Related parts for 12105G106ZAT2A/500
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMD datasheet.pdf
XPC GAUGE VACUUM GAUGE datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN HDR 10POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf