Vishay/Dale RNC60J2941FSRE6
RNC60J2941FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2941FSRE6
Brief Description
RES 2.94K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2941FSRE6.pdf
Availability of RNC60J2941FSRE6
QUANTITY
RNC60J2941FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2941FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J2941FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2941FSRE6
Related LinksRNC60J2, RNC60J2941FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2941FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J2941FSRE6
RES SMD 1.6K OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
SMD GRABBER PATCH CORD 12" BLACK datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR UPD5713TK datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf