Vishay/BCcomponents K393K15X7RF53L2
K393K15X7RF53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K393K15X7RF53L2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.039UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K393K15X7RF53L2.pdf
Availability of K393K15X7RF53L2
QUANTITY
K393K15X7RF53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K393K15X7RF53L2
Internal Part NumberEIS-K393K15X7RF53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K393K15X7RF53L2
Related LinksK393K15, K393K15X7RF53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K393K15X7RF53L2 Details Description
Related parts for K393K15X7RF53L2
RES ARRAY 5 RES 180 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 3DFN datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 400W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 562 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf