Vishay Semiconductor/Diodes Division BAV70-HE3-08
BAV70-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BAV70-HE3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 70V 250MA SOT23
Datasheet Download
BAV70-HE3-08.pdf
Availability of BAV70-HE3-08
QUANTITY
BAV70-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BAV70-HE3-08
Internal Part NumberEIS-BAV70-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)70V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)250mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 150mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)6ns
Current - Reverse Leakage @ Vr2.5µA @ 70V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BAV70-HE3-08
Related LinksBAV70-, BAV70-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BAV70-HE3-08 Details Description
Related parts for BAV70-HE3-08
TRANS PNP 80V 0.5A SOT23-3 datasheet.pdf
IC POWER MONITOR 35NS 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FUSE CERM 500MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
EMULATOR JTAG XDS510 USB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD323 datasheet.pdf