TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ43SD-LC
D38999/24WJ43SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ43SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WJ43SD-LC.pdf
Availability of D38999/24WJ43SD-LC
QUANTITY
D38999/24WJ43SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ43SD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ43SD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ43SD-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WJ43SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ43SD-LC Details Description
Related parts for D38999/24WJ43SD-LC
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf