AVX Corporation 12105U9R1CAT2A
12105U9R1CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12105U9R1CAT2A
Brief Description
CAP CER 9.1PF 50V NP0 1210
Datasheet Download
12105U9R1CAT2A.pdf
Availability of 12105U9R1CAT2A
QUANTITY
12105U9R1CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12105U9R1CAT2A
Internal Part NumberEIS-12105U9R1CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12105U9R1CAT2A
Related Links12105U9, 12105U9R1CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12105U9R1CAT2A Details Description
Related parts for 12105U9R1CAT2A
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 400KHZ 8SOIJ datasheet.pdf
TRIAC 600V 8A D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
IC PLL CLK GEN W/VXCO 8-SOIC datasheet.pdf
IC CTLR FOR IMVP7 CPU/GRAPH TQFN datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 260MA 720 MOHM datasheet.pdf
CIRCULAR CONNECTOR WITH HARAX M datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 250V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT BD/BD 40POS .4MM SMD datasheet.pdf