AVX Corporation 1210AA821JAT3A
1210AA821JAT3A picture photo
Mfg. Part Number
1210AA821JAT3A
Brief Description
CAP CER 820PF 1KV NP0 1210
Datasheet Download
1210AA821JAT3A.pdf
Availability of 1210AA821JAT3A
QUANTITY
1210AA821JAT3A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210AA821JAT3A
Internal Part NumberEIS-1210AA821JAT3A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210AA821JAT3A
Related Links1210AA8, 1210AA821JAT3A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210AA821JAT3A Details Description
Related parts for 1210AA821JAT3A
DIODE GEN PURP 100V 2A DO214AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
DIES KRIMPTITE QD 26-24 datasheet.pdf
RES 38.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN datasheet.pdf
RES 107.79 OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf
RES 10K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LED IND M8 PNL MT RED 2V IP67 datasheet.pdf