AVX Corporation 1210CC102KAT1A
1210CC102KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1210CC102KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 630V X7R 1210
Datasheet Download
1210CC102KAT1A.pdf
Availability of 1210CC102KAT1A
QUANTITY
1210CC102KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210CC102KAT1A
Internal Part NumberEIS-1210CC102KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210CC102KAT1A
Related Links1210CC1, 1210CC102KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210CC102KAT1A Details Description
Related parts for 1210CC102KAT1A
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
THERMISTOR 47K OHM NTC 0603 SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 740MA 338 MOHM datasheet.pdf
AMPLIVAR SPLICE ANVIL datasheet.pdf
RES ARRAY 14 RES 100K OHM 16DRT datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf