AVX Corporation 1210DD105KAT2A
1210DD105KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1210DD105KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 35V X5R 1210
Datasheet Download
1210DD105KAT2A.pdf
Availability of 1210DD105KAT2A
QUANTITY
1210DD105KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210DD105KAT2A
Internal Part NumberEIS-1210DD105KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.090" (2.29mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210DD105KAT2A
Related Links1210DD1, 1210DD105KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210DD105KAT2A Details Description
Related parts for 1210DD105KAT2A
SWITCH MINI SPST-NO PLUNG .187QC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 12A TO220FP datasheet.pdf
PROBE FOR ADA-JET-ARM20/20-LV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.51A 88 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGE .100 50POS DR LOW P datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf