Bourns Inc. PM125SH-150M
PM125SH-150M picture photo
Mfg. Part Number
PM125SH-150M
Brief Description
FIXED IND 15UH 3.3A 30 MOHM SMD
Datasheet Download
PM125SH-150M.pdf
Availability of PM125SH-150M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM125SH-150M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM125SH-150M
Internal Part NumberEIS-PM125SH-150M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating3.3A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM125SH-150M
Related LinksPM125S, PM125SH-150M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM125SH-150M Details Description
Related parts for PM125SH-150M
SCR PHASE CONT 3800V 3850A R-PUK datasheet.pdf
DEV COMPACT EMULATOR FOR H8/3604 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 80MSPS 52-QFP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 320W datasheet.pdf
2X8 SFP W/ELASTO GASKET MID EMI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 40MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR 5A 32VDC ROCKER datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 20% 310VAC AXI datasheet.pdf