CTS Electronic Components 0838-040-X7R0-470K
0838-040-X7R0-470K picture photo
Mfg. Part Number
0838-040-X7R0-470K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF X7R RADIAL
Datasheet Download
0838-040-X7R0-470K.pdf
Availability of 0838-040-X7R0-470K
QUANTITY
0838-040-X7R0-470K Order Process
Ship out your order
Specifications of 0838-040-X7R0-470K
Internal Part NumberEIS-0838-040-X7R0-470K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated-
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.280" Dia (7.11mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)*
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0838-040-X7R0-470K
Related Links0838-040-, 0838-040-X7R0-470K Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
0838-040-X7R0-470K Details Description
Related parts for 0838-040-X7R0-470K
RES 47.5K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
INSERT MALE 24POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER B/A 3POS SL PCB TIN datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC QUAD UART 64BYTE FIFO 64-LQFP datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER I2C 6WLCSP datasheet.pdf
SWITCH SEL LATCH RND 2X60 ANG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
20 SIL EXT P/HDR 12MM datasheet.pdf
CAP FILM 43NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf