AVX Corporation 1210GC222KAT1A
1210GC222KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1210GC222KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1210
Datasheet Download
1210GC222KAT1A.pdf
Availability of 1210GC222KAT1A
QUANTITY
1210GC222KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210GC222KAT1A
Internal Part NumberEIS-1210GC222KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210GC222KAT1A
Related Links1210GC2, 1210GC222KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210GC222KAT1A Details Description
Related parts for 1210GC222KAT1A
RES SMD 24K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT SPDT .1A PCB PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS DL 2MM 8GOLD T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 74.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 PIN RECP datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 X6S 10レF 6.3V datasheet.pdf