AVX Corporation 1210GC222KAT1A
1210GC222KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1210GC222KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1210
Datasheet Download
1210GC222KAT1A.pdf
Availability of 1210GC222KAT1A
QUANTITY
1210GC222KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210GC222KAT1A
Internal Part NumberEIS-1210GC222KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210GC222KAT1A
Related Links1210GC2, 1210GC222KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210GC222KAT1A Details Description
Related parts for 1210GC222KAT1A
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
COM PORT ADAPTER datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100" TIN datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZE24 M32 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 8POS+1GND SCREW datasheet.pdf