Littelfuse 1210L300SLWR
1210L300SLWR picture photo
Mfg. Part Number
1210L300SLWR
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESET 6V LO RHO 1210 3.00A
Datasheet Download
1210L300SLWR.pdf
Availability of 1210L300SLWR
QUANTITY
1210L300SLWR Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210L300SLWR
Internal Part NumberEIS-1210L300SLWR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLY-FUSE® LoRho™
PackagingCut Tape (CT)
Voltage - Max6V
Current - Max50A
Current - Hold (Ih) (Max)3A
Current - Trip (It)6A
R Min/Max0.003 ~ 0.020 Ohm