Littelfuse 1210L350SLWR
1210L350SLWR picture photo
Mfg. Part Number
1210L350SLWR
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETBLE 6V 3.5A 1210
Datasheet Download
1210L350SLWR.pdf
Availability of 1210L350SLWR
QUANTITY
1210L350SLWR Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210L350SLWR
Internal Part NumberEIS-1210L350SLWR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLY-FUSE® LoRho™
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max6V
Current - Max50A
Current - Hold (Ih) (Max)3.5A
Current - Trip (It)7A
R Min/Max0.003 ~ 0.018 Ohm
Time to Trip2s
Package / Case1210 (3225 Metric), Concave
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210L350SLWR
Related Links1210L3, 1210L350SLWR Datasheet, Littelfuse Distributor
1210L350SLWR Details Description
Related parts for 1210L350SLWR
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN TRIAX JACK 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
HC RELAY 2 FORM C 120VAC datasheet.pdf