API Delevan 1210R-181H
1210R-181H picture photo
Mfg. Part Number
1210R-181H
Brief Description
FIXED IND 180NH 860MA 280 MOHM
Datasheet Download
1210R-181H.pdf
Availability of 1210R-181H
QUANTITY
1210R-181H Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210R-181H
Internal Part NumberEIS-1210R-181H
Type-
Material - CoreIron
Inductance180nH
Tolerance±3%
Current Rating860mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)280 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant400MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.26mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210R-181H
Related Links1210R, 1210R-181H Datasheet, API Delevan Distributor
1210R-181H Details Description
Related parts for 1210R-181H
DIODE GEN PURP 600V 5A TO220AC datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 57.6VA CHAS MNT datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 20pF 25 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 47K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
LPP 7.62/90/10 OG datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf