API Delevan 1210R-272F
1210R-272F picture photo
Mfg. Part Number
1210R-272F
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 411MA 1.1 OHM
Datasheet Download
1210R-272F.pdf
Availability of 1210R-272F
QUANTITY
1210R-272F Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210R-272F
Internal Part NumberEIS-1210R-272F
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±1%
Current Rating411mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant65MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.26mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210R-272F
Related Links1210R, 1210R-272F Datasheet, API Delevan Distributor
1210R-272F Details Description
Related parts for 1210R-272F
VARISTOR 90V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
BOARD DEMO MEMS LPR430AL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 820 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 493K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP 5000K WHITE 9V SMD datasheet.pdf