AVX Corporation 1210YC334JAT4A
1210YC334JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
1210YC334JAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 16V X7R 1210
Datasheet Download
1210YC334JAT4A.pdf
Availability of 1210YC334JAT4A
QUANTITY
1210YC334JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210YC334JAT4A
Internal Part NumberEIS-1210YC334JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210YC334JAT4A
Related Links1210YC3, 1210YC334JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210YC334JAT4A Details Description
Related parts for 1210YC334JAT4A
CONN HEADR BRKWAY .100 25POS R/A datasheet.pdf
CONN PHONE JACK 2COND OPEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TXRX SINGLE WIRE CAN 8SOIC datasheet.pdf
SOCKET 8 POSITION QUADLOK datasheet.pdf
RES 133 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
POLYURTHANE TUBING 6MM datasheet.pdf
FUSE 500A 700V datasheet.pdf