AVX Corporation 1210YC335KAT2A
1210YC335KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1210YC335KAT2A
Brief Description
CAP CER 3.3UF 16V X7R 1210
Datasheet Download
1210YC335KAT2A.pdf
Availability of 1210YC335KAT2A
QUANTITY
1210YC335KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210YC335KAT2A
Internal Part NumberEIS-1210YC335KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.090" (2.29mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210YC335KAT2A
Related Links1210YC3, 1210YC335KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210YC335KAT2A Details Description
Related parts for 1210YC335KAT2A
PANEL FRONT 29.7X19X0.13" NAT datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 30V 1.2A TO-92 datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.6V 1A SYNC 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V 0606 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 40HXQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 5W T18 datasheet.pdf