ST STS8C5H30L
STS8C5H30L picture photo
Mfg. Part Number
STS8C5H30L
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET N/P-CH 30V 8A/5.4A 8SOIC
Datasheet Download
STS8C5H30L.pdf
Availability of STS8C5H30L
QUANTITY
STS8C5H30L Order Process
Ship out your order
Specifications of STS8C5H30L
Internal Part NumberEIS-STS8C5H30L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTS8C5H30L View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
SeriesSTripFET™ III
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeN and P-Channel
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C8A, 5.4A
Rds On (Max) @ Id, Vgs22 mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs10nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds857pF @ 25V
Power - Max2W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STS8C5H30L
Related LinksSTS8C, STS8C5H30L Datasheet, ST Distributor
STS8C5H30L Details Description
Related parts for STS8C5H30L
SWITCH MINI SPDT HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 208RQFP datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TERMINAL BLK 17POS 5MM VERT GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 123K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V CH 0201 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf