AVX Corporation 1210YC394KAT2A
1210YC394KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1210YC394KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.39UF 16V X7R 1210
Datasheet Download
1210YC394KAT2A.pdf
Availability of 1210YC394KAT2A
QUANTITY
1210YC394KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210YC394KAT2A
Internal Part NumberEIS-1210YC394KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210YC394KAT2A
Related Links1210YC3, 1210YC394KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210YC394KAT2A Details Description
Related parts for 1210YC394KAT2A
RES ARRAY 9 RES 33K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100 SGL datasheet.pdf
ENDPLATE AP OSC 10 16 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
IC PWM FLYBACK ISOLATED VM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
OSC TCXO 19.6608MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf