AVX Corporation 1210ZC106K4Z2A
1210ZC106K4Z2A picture photo
Mfg. Part Number
1210ZC106K4Z2A
Brief Description
CAP CER 10UF 10V X7R 1210
Datasheet Download
1210ZC106K4Z2A.pdf
Availability of 1210ZC106K4Z2A
QUANTITY
1210ZC106K4Z2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210ZC106K4Z2A
Internal Part NumberEIS-1210ZC106K4Z2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210ZC106K4Z2A
Related Links1210ZC1, 1210ZC106K4Z2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210ZC106K4Z2A Details Description
Related parts for 1210ZC106K4Z2A
IDC CABLE - MSD16K/MC16F/MCG16K datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 6WSON datasheet.pdf
CONN SCKT 50POS DELTA W/INSER datasheet.pdf
CONN PLUG 100 POS SMT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CAP CER 390PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 50MHZ 6-CLCC datasheet.pdf